Kauza Jon Jones pokračuje. Dopoval zámerne?

Jon „Bones“ Jones má okrem nesporného talentu na bojové športy aj „talent“ dostať sa do problémov – či už chcene, alebo nechcene.

Prvý prešľap proti antidopingovým pravidlám, ktorý mu znemožnil účasť na UFC 200, sa prihodil v roku 2016. Jon to vysvetľoval užitím určitého typu nekvalitných tabletiek na podporu potencie. Jeff Nowitzky, spolupracovník antidopingovej organizácie a predstaviteľ UFC odboru pre zdravie a výkon, to označil ako zlyhanie a nezodpovednosť zo strany Jonesa. Zápasník si za to vtedy vyslúžil ročný dištanc.

Druhý prešľap má súvis s turnajom UFC 214 a momentálne sa stále vyšetruje. Jonova radosť po víťaznom titulovom zápase s Cormierom bola následne schladená pozitívnym testom na orálny steroid turinabol. Titul mu bol odobraný, zápas vyhlásený ako bezvýsledkový a opasok znovu pridelený Cormierovi.

K samotnému dopingovému testu došlo krátky čas pred zápasom, kedy sa tieto kontroly pravidelne uskutočňujú. Mnoho ľudí poukazovalo na fakt, že Jon nemohol byť tak naivný a hlúpy, aby spomenutú látku vedome užil s tak krátkym odstupom od zápasu.

Ako dlho bude Jon Jones pauzovať a kedy to budeme vedieť?

V súčasnosti všetky okolnosti smerujú k tomu, že Jones pravdepodobne neužil látku z vlastnej iniciatívy a bola mu určitým spôsobom podsunutá. Podporujú to aj ďalšie pozápasové testy USADA, ktoré prítomnosť steroidu nepotvrdili. Zakázaná substancia sa mu údajne do tela dostala v tak malom množstve, že sa z organizmu jednak rýchlo odbúrala a jednak nemala mať vplyv na jeho výkon.

Jonovi pomáha aj to, že s antidopingovou organizáciou úzko spolupracuje. To tiež prispieva k tomu, že z pôvodného trestu, o ktorom sa hovorilo (4 roky zákaz činnosti), by mohla byť kratšia „stopka“. Často sa uvádza 1-2 roky. Uspel aj pri výsluchu na detektore lží, ktorý absolvoval dobrovoľne. Konečný verdikt by sme sa mali dozvedieť v priebehu februára.

zdroj: mmajunkie

Zdieľaj:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp
Novinky